Чăваш таврапӗлӳҫисен пӗрлӗхӗ

Союз чувашских краеведов

Чăвашла Русский

Таврапӗлӳ вӑл...

«Таврапӗлӳ ҫын таврашӗнчи ӑс-хакӑла ӳстерет, унсӑрӑн этем мӗншӗн пурӑнмаллине ӑнланаймасть».


«Таврапӗлӳ культурӑн пӗр пайӗ пулнӑран вӑл культурӑна музей тата педагог ӗҫӗн архивӗсене тӑвассипе, пухусем ирттерессипе, ҫамрӑксене тӗрлӗ кружоксемпе пӗрлӗхсене пухассипе, туризма аталантарассипе, хорсем тата алӗҫ артелӗсене йӗркелессипе тачӑ ҫыхӑнтарать».

Дмитри Лихачёв академик

Тӗрлӗ енлӗ ӑсталӑх кӑтартса палӑрнӑ ҫынсене Чӑваш таврапӗлӳҫисен союзӗ "Халӑхӗн ӑс-хакӑлӗн ӑсти" хисеплӗ ят парса чыслать. Вӑл ята 1994-2001 ҫулсенче 38 ҫынна панӑ (Тӑван Атӑл, 2001, № 4). 2002-2004 ҫулсенче ӑс-хакӑл ӑстин ятне 9 ҫын илме тивӗҫлӗ пулнӑ (Тӑван Атӑл, 2005, № 1). Чӑваш таврапӗлӳҫӗсен Х съезчӗ тӗлне ҫак хисеплӗ ята 63 ҫынна панӑ.

1994, раштав, 6

1. Аванмарт (Егоров) Виктор Глебович (Чӗмпӗр, педагог, ӳнерҫӗ).

2. Карсаков Геннадий Николаевич (Тутарстан, Ҫӗпрел, таврапӗлӳҫӗ).

3. Павлов Аверкий Геннадьевич (Ҫӗрпӳ, Конар, таврапӗлӳҫӗ).

4. Мустаев Олег Николаевич (Чӗмпӗр, тележурналист).

5. Панферова (Осипова) Надежда Петровна (Самар, радиожурналист).

6. Тарасов Иван Григорьевич (Ӗпхӳ, педагог, ӗҫйӗркелӳҫӗ).

7. Миров Петр Михайлович (Хусан, радиожурналист).

8. Егоров Геннадий Петрович (Шупашкар, шумер йӗрӗсен тӗпчевҫи).

1995, ҫу, 23

9. Ильина Татьяна Витальевна (Шупашкар, тележурналистка).

10. Петров Иван Николаевич (Шупашкар, радиожурналист).

1995, ҫурла, 14

11. Афанасьев Виктор Петрович (Кемер облаҫӗ, Прокопьевск районӗ, Михалкка ялӗ, алӑсти).

12. Руссков Василий Емельянович (Етӗрне районӗ, Ачак, алӑсти).

13. Зотеева Наталия Александровна (Тутарстан, Анат Кама, халӑх театрӗн режиссерӗ).

14. Соловьев Иван Иванович (Мӑн Сӗнтӗр, ҫутҫанталӑк управҫи).

15. Бильдяков Владимир Петрович (Тутарстан, Ҫӗпрел, таврапӗлӳҫӗ).

1996, раштав, 2

16. Пикл (Алексеев) Александр Иванович (Тутарстан, Пӑва, ӳнерҫӗ).

17. Юхтар (Михайлов) Станислав Алексеевич (Трак, ӳнерҫӗ).

18. Федоров Павел Александрович (Шупашкар, геральдист, коллекционер).

1996, раштав, 28

19. Терентьев Гурий Константинович (Элӗк, музей ӑсти).

20. Сергеев Эрнст Михайлович (ҫӗнӗ Шупашкар, чӗлхе аваллӑхӗн тӗпчевҫи).

21. Виноградов Алексей Николаевич (Ҫӗне Шупашкар, таврапӗлӳҫӗ).

22. Исаев Александр Петрович (вилнӗ хыҫҫӑн, Патӑръел районӗ, Нӑрваш Шӑхаль, вӗрентӳҫӗ).

23. Павлов Александр Алексеевич (Патӑрьел районӗ, Кив Ахпӳрт, таврапӗлӳҫӗ).

1997, раштав, 26

24. Кузьмин Николай Иванович (вилнӗ хыҫҫӑ, Патарьел, Арапуҫ, таврапӗлӳҫӗ).

25. Орлова Вера Афанасьевна (Шупашкар,халӑх сӑмахлӑхҫи).

1998, кӑрлач, 20

26. Головин Анатолий Геннадьевич (Чӗмпӗр, Каша, вӗрентӳҫӗ).

27. Дедушкин Василий Афанасьевич (Тутарстан, Хусан, таврапӗлӳҫӗ, халӑх сӑмахлӑхҫи).

28. Евдокимова Мария Николаевна (Чистай, Анат Кӑтрата, вӗрентӳҫӗ).

29. Кошкин Иван Тимофеевич (Каҫал районӗ, Кив Сӗнтӗр, керемҫӗ).

1998, юпа, 20

30. Николаев Борис Николаевич (Самар, Шунтал, вӗрентӳҫӗ).

1999, кӑрлач, 21

31. Григорьева Вера Лукияновна ("Самаръен" хаҫат тӗп тӗременӗ).

2000, пуш, 27

32. Кӗлми (Петров) Николай Игнатьевич (Шупашкар, спорт кӗрешӳҫи).

2001, ҫу, 15

33. Романова Светлана Аркадьевна (Тутарстан, Нурлат районӗ, Якаел, тӗрӗҫӗ).

34. Никитин Юрий Семенович (Канаш, Вӑтапуҫ, вулавӑшҫӑ).

35. Николаев Пантелеймон Николаевич (Элӗк, вӗрентӳҫӗ, алӑсти).

36. Илем (Ильина) Валентина Тимофеевна (Шупашкар, ӳнерҫӗ).

37. Ультияр (Цыпленков) Олег Михайлович (Шупашкар, чӑваш вырӑнӗсен ҫулҫӳрев йӗркелӳҫи).

38. Балтаев Николай Михайлович (Шупашкар, асӑну вырӑнӗсемпе кӑкӑр паллисен ӑсти).

39. Егоров Виталий Иванович (Самар хули, чӑваш шкул ӗҫӗсен меслетҫи).

40. Чентаева Роза Николаевна (Тутарстан, Аксу районӗнчи чӑваш пӗрлешӗвӗн вӗрентӳҫи).

41. Карпова (Плясунова) Зоя Степановна (Темен хулинчи чӑваш ансамблӗн юрӑҫи).

42. Пушкинсем: Вера Антоновнӑпа Виталий Григорьевич (Тӗмен районӗ, Горьковка, "Ҫеҫпӗл" ансамбль юрӑҫисем).

43. Тарасова Татьяна Ивановна (Тӗмен, Ялуторовск хули, "Нарспи" ансамбль юрӑҫи, тӗрӗ-эреш ӑсти).

44. Леонтьева Лидия Илларионовна (Тӗмен, Вагай районӗ, Степановка, Ялуторовкӑри "Нарспи" ансамбль юрӑҫи, чӑваш апачӗсен ӑсти).

45. Харитонова Галина Николаевна (Тӗмен, Анат Тавда районӗ, Пӗчӗк Хуттӑр, ял вулавӑшҫи, чӑваш уявӗсен йӗркелӳҫи).

46. Силантьевсем: Алевтинӑпа Николай (Красноярск крайӗ, "Юмансар-Дубравушка" чӑаш ансамблӗн юрӑҫисем).

47. Вазюкова Любовь Степановна (Ҫӗн Шупашкар, тӗрӗ-эреш ӑсти).

48. Краснов Сергей Михайлович (Чӗмпӗр, спорт тренерӗ).

49. Мардеев Виталий Петрович (Тутарстан, Матака, спорт тренерӗ).

50. Назарова Алевтина Анатольевна (Тутарстан, Акрель-Нижнекамск, педагог).

51. Никитина Зоя Петровна (Шупашкар районӗ, Анат-Кӗнер, библиотекарь).

52. Орлов Валериан Григорьевич (Шупашкар, Чантӑр, ал ӑсти).

53. Сорокин Алексей Вениаминович (Шупашкар, "Ҫӗнӗ вӑхӑт").

54. Савандеев Михаил Арсентьевич (Самара, Чаллӑпуҫ, Тилечер-Девлезеркино).

55. Никитина Наталия Артемьевна (Самара, Шунтал районӗ, Чулҫырма-Каменка, вӗрентекен).

56. Кудряшова Галина Кузьминична (Самара, Шунтал районӗ, Чулҫырма-Каменка, библиотекарь).

57. Иванова Любовь Александровна (Пушкӑртстан, Кӑрмаскал, Николаевка-Йӑмран, ал ӑсти).

58. Павлова Мария Александровна (Вӑрнар, Вӑрман-Кипек шкулӗ).

59. Сергеева Елизавета Ивановна (Шупашкар, тӗрӗ вӗрентӳҫи).

60. Прокопьев Олег Иванович (Чӑваш наци хумсасӗ).

61. Соловьева Галина Павловна (Шупашкар, Чӑваш наци вулавӑшӗ).

62. Семенов Вячеслав Георгиевич (Шупашкар районӗ, Атӑльял, ӳнерҫӗ).

63. Макаров Валентин Федорович ( Тутарстан, Ҫӗпрел тӑрӑхӗ, Элешкел Саплӑк шкулӗ).

2012 ҫул

64. Ларионов Николай Дмитриевич (Патӑрьел).

65. Ивановский Валерий Александрович (Муркаш районӗ, Мӑн Сӗнтӗр).

66. Макаров Христофор Макарович (Шупашкар районӗ, Урай Макаҫ).

67. Коротков Юрий Терентьевич (Сӗнтӗрвӑрри районӗ, Пӗччен Хыр).

68. Османова Елена Кирилловна (Хӗрлӗ Чутай).

69. Павлова Калисса Михайловна (Шупашкар районӗ, Алькеш).

70. Данилова Елена Арсентьевна (Пушкӑрт Республики, Слакпуҫ).

71. Ласточкина Клавдия Константиновна (Пушкӑрт Республики, Пишпӳлек).

72. Иноходов Иван Павлович (Елчӗк районӗ, Аслӑ Елчӗк).

73. Елимов Алексей Александрович (Шупашкар районӗ, Ҫӗн Атлаш).

74. Михайлова Александра Лаврентьевна (Шупашкар районӗ, Кӳкеҫ).

75. Мрясов Анатолий Васильевич (Самар облаҫӗ, Шунтал районӗ, Чӑтӑрлӑ).

76. Толстов Александр Федорович (Самар облаҫӗ, Шунтал районӗ, "Чӗкеҫ" ансамбль).

77. Айдуганов Вячеслав Михайлович (Пенза облаҫӗ, Неверкке районӗ, Хырвар).

78. Суконникова Мария Николаевна (Пенза облаҫӗ, Неверкке районӗ, Кив Энтриель).

79. Архипкин Анатолий Александрович (Пенза облаҫӗ, Неверкке районӗ).

80. Башкирова Нина Евгеньевна (Пенза облаҫӗ, Итӗм Кура).

81. Денейко Валентина Васильевна (Пушкӑрт Республики, Хветӗркке, Теней ял шкулӗ).

82. Никитина Евстолия Васильевна (Тутар Республики, Чистай).

83. Селендеев Василий Иванович (Чӗмпӗр облаҫӗ, Чӑнлӑ районӗ)

84. Андюков Василий Иванович (Саратов облаҫӗ, Калмантай).

2014 ҫул, ҫурла, 9

85. Мартьянов  Владимир Иванович ( Шупашкар районӗ, Ҫӳлтикасси)

86. Мартьянова Светлана Николаевна ( Шупашкар районӗ, Ҫӳлтикасси)

87. Александрова Галина Михайловна ( Шупашкар районӗ, Ҫӳлтикасси)

2015 ҫул

88. Желтухин Герман Николаевич (Шупашкар хули)

89. Иванов Николай Иванович (Сӗнтӗрвӑрри районӗ, Тинсарин)

90. Павлова Алевтина Александровна (Шупашкар хули)

91. Виноградов Валерий Фадеевич (Шупашкар районӗ)

2016 ҫул

92. Раздьяконова Елена Владимировна (Улатӑр хули)

93. Милютин Владимир Аркадьевич (Ҫӗнӗ Шупашкар хули)

94. Иванова  Тамара Валентиновна (Муркаш районӗ)

95. Романова Светлана Васильевна (Вӑрмар районӗ)

96. Сергеева Елена Ильинична (Вӑрмар)

97. Цыфаркин Василий Егорович (Вӑрмар)

98. Петров Владимир Васильевич (Тӑвай районӗ)

99. Панин-Павлов Аверкий Николаевич (Ҫӗрпӳ районӗ)

100. Зотова Галина Вячеславовна (Хӗрлӗ Чутай районӗ)

101. Соловьёв Иван Иванович (Тӑвай районӗ)