Чăваш таврапӗлӳҫисен пӗрлӗхӗ

Союз чувашских краеведов

Чăвашла Русский

Таврапӗлӳ вӑл...

«Таврапӗлӳ ҫын таврашӗнчи ӑс-хакӑла ӳстерет, унсӑрӑн этем мӗншӗн пурӑнмаллине ӑнланаймасть».


«Таврапӗлӳ тӑван тавралӑха юратма вӗрентет, вӑл паракан ӑс вара вырӑнти культура палӑкӗсене упраса хӑварма май парать».

Дмитри Лихачёв академик

Хаҫтар ӗҫпе палӑрнӑ шыравҫӑсене Чӑваш таврапелӳҫисен пӗрлӗхӗ «Хисеплӗ таврапӗлӳҫӗ» ят парса чыслать. 1994-2000 ҫулсенче ҫак хисеплӗ ята илнисен хушамачӗсене «Тӑван Атӑл» журналӑн 2001, 7№, 2002, 7№ кӑларӑмӗсенче палӑртнӑччӗ.

2002–2004 ҫулсенче Хисеплӗ таврапелӳҫӗ ята тивӗҫниҫен списокне «Тӑван Атӑл» журнал (тӗп теременӗ Герман Желтухин ҫыравҫӑ) 2005 ҫулхи 1-мӗш кӑларӑмра пичетлерӗ.

Хисеплӗ таврапӗлӳҫӗсен ретӗнче хӑйне уйрӑммӑн ют ҫӗршыври таврапӗлӳҫӗ Дорин ЛОЗОВАНУ географ тата Чжар Кен историк (Китай) тӑраҫҫӗ. Дорин Кишиневра пурӑнать. Вӑл Чӑваш ҫӗршывне килсе ҫӳрерӗ, чӑвашсем ҫинчен Молдавипе Румыни хаҫачӗсемпе журналӗҫенче хыларласах тӑчӗ. Чӑваш таврапӗлӳҫисен пӗрлехӗн Канашӗпе Интернет урлӑ тачӑ ҫыхӑну тытать.

Чжар Кен Н.Я. Бичурин пурнӑҫӗпе пултарулӑхне тӗпчет, вӑл Чӑваш ҫӗршывне килсе кайрӗ, чӑваш ӑсчахӗн вырӑнӗсене пуҫ тайрӗ.

1994, раштав, 4

1. Власов Яков Иванович (Улатӑр хули).

2.Казакова Раиса Ивановна (Шупашкар, 45-мӗш вӑтам шкул).

1995, ҫурла, 14

3. Савельев Геннадий Александрович (Элӗк, Ямаш).

4. Соминов Транквиллин Антонович (Шупашкар районӗ, Вӑрманкас-Ҫӗктер).

1996, раштав, 28

5. Осипов Леонид Прокопьевич (Сӗнтӗрвӑрри, Ҫичпӳрт).

1997, утӑ, 16

6. Иванов Лука Мефодьевич (Антей Илитвер, Шупашкар).

7. Федоров Николай Федорович (Ҫӗрпӳ хутлӑхӗ).

8. Николаев (Шордан) Петр Николаевич (Шупашкар хули).

9. Киданов Виталий Яковлевич (Патӑрьел).

1998, кӑрлач, 20 («Яковлев-150» ӑмӑрту тӑрӑх)

10. Соколов Александр Дмитриевич (Чӗмпӗр, Калмаюр ялӗ).

11. Филиппов Николай Федорович (Чӗмпӗр, Курак Хӑви ялӗ).

12. Якупова Дария Ивановна (Самар, Похвиҫнӗ, Питтӗпаль ялӗ).

13. Данилов Лаврентий Иванович (Чӗмпӗр хули).

14. Скворцов Григорий Константинович (Вӑрнар, Мӑн Хапӑс).

15. Карпов Валентин Иванович (Шупашкар, Чанкасси).

16. Павлов Леонид Павлович (Кӳкеҫ, Чӑрӑшкасси).

17. Цветков Вениамин Герасимович (Пушкӑрт, Авӑркас, Асавпуҫ).

18. Козлов Виталий Николаевич (Тутарстан, Павлӑ хули).

19. Головченко Николай Петрович (Улатӑр хули, ӳнер музейӗ).

20. Чистяков Валерий Павлович (Пӑрачкав, хаҫат редакцийӗ).

1998, пуш уйӑхе, 17 (И.Н. Юркин 135 ҫулӗ тӗлне)

21. Яковлев Юрий Васильевич (Шупашкар хули).

22. Малышев Анатолий Меркурьевич (Тутарстан, Пӳркел).

23. Юнгеров Николай Антонович (Тутарстан, Элшел).

24. Вирьялов Михаил Петрович (Тутарстан, Пӳркел).

1998, пуш, 28

25. Соловьева Галина Павловна (Чӑваш наци вулавӑшӗ).

26. Михайлов Евгений Петрович (Чӑваш гуманитари ӑслӑлӑхӗсен институчӗ).

27. Беспалова Елена Павловна (Чӗмпӗр, Парӑш хутлӑхӗ, Аслӑял).

28. Чернигов Николай Тимофеевич (Хӗрлӗ Чутай).

29. Емельянов Юрий Петрович (Владимир о6л., Хӗрлӗ Чутайсем).

30. Семенов Александр Федорович (Пишпӳлек, тавралӑх музейӗ).

31. Улисов Владимир Николаевич (Ҫӗмӗрле, Якуртушкӑнь).

32. Волков Яков Николаевич (Ҫӗмӗрле хули).

1998, ҫӗртме, 1

33. Сорокин Яков Захарович (Патӑрьел, Чӑваш Ишекӗ).

34. Прокопьев (Ильдер) Валериан Прокопьевич (Канаш районӗ).

35. Ендиряков Валерий Аркадьевич (Тутарстан, Нурлат хутлӑхӗ. Якурккель).

1998, чӳк, 29

36. Дубов Иван Васильевич (Чӗмпӗр тӑрӑхӗ, Чӑнлӑ хутлӑхӗ, Анат Тимӗрҫен ялӗ).

1999, ака, 29

37. Пантелеймонов Николай Пантелеймонович (Муркаш хутлӑхӗ, Купӑрля).

38. Пирогов Фёдор Иванович (Патӑрьел, Чӑваш Сӑкӑчӗ).

39. Матросов Николай Васильевич (Тутарстан, Чӑваш Ҫӗпрелӗ).

40. Владимиров Виталий Владимирович (Патӑрьел, Кив Катек).

1999, чӳк, 25

41. Портнова Раиса Константиновна (Самар, Шунтал хутлӑхӗ, Аксаккуялӗ).

42. Федоров Александр Федорович (Самар, Шунтал хутлӑхӗ, шкул директорӗ).

43. Зайкин Виктор Тимофеевич (Пушкӑртстан, Авӑркас хутлӑхӗ, Бишкаинти шкул музейӗ).

2000, пуш, 27

44. Шачкин Константин Филиппович (Трак районӗ, Именкасси).

45. Александров Дмитрий Александрович (Трак районӗ, Алманчӑ).

46. Волков Вячеслав Вениаминович (Патӑрьел районӗ, Алманчӑ).

47. Константинов Александр Константинович (Шупашкар районӗ, Тойтерек).

48. Яковлев Анатолий Степанович (Йӗпреҫ хутлӑхӗ, Ирҫе Ҫармӑс вӑтам шкулӗ).

2001, çу, 15

49. Данилов Виктор Григорьевич (Пушкӑртстан, Хветӗркке хутлӑхӗ, Уралкка ялӗ).

50. Сандрюхина Валентина Николаевна (Тутарстан, Нурлат, Лачака ялӗ).

51. Ендиряков Геннадий Михайлович (Тутарстан, Нурлат хутлӑхӗ, Уксӑмлӑ).

52. Герасимова Галина Васильевна (Тутарстан, Нурлат хутлӑхӗ, Куракьел вӑтам шкулӗ).

53. Ананьев Александр Ананьевич (Элӗк хутлӑхӗ, Вутлан).

54. Андреева Елизавета Валериановна (Шупашкар, «Эткер» центр).

55. Васильев Петр Николаевич (Канаш хули).

56. Медяков Михаил Николаевич (Питӗрпур хули).

2001, ҫӗртме, 14

57. Шишкин Федор Ильич (Самар, Ҫеркӗски, Хурамал Этелек).

58. Волков Василий Иванович (вилнӗ хыҫҫӑн, Тутарстан, Аксу хули).

59. Терентьев Алексей Михайлович (Тутарстан, Аксу хули).

60. Герасимова Марина Александровна (Тутарстан, Нурлат, Вӑта Хӑмӑшлӑ).

61. Петров Владимир Валерьевич (Тутарстан, Нурлат, Вӑта Хӑмӑшлӑ).

62. Терентьева Галина Владимировна (Тутарстан, Нурлат, Якурккел).

63. Максимов Леонид Сергеевич (Иркутск хули).

64. Сучков Аркадий Иванович (Самар, Кушкӑ, Макҫӑмьел).

65. Шашкин Давид Семёнович (Тутарстан, Пӑва, Раккасси).

2001,раштав, 19

66. Криков Иван Васильевич (Вӑрмар, Энӗшпуҫ).

67. Сафин Мударис Харисович (Пушкӑртстан, Стерлӗ хули).

68. Белов Георгий Леонидович (Самар, Клевлӗ районӗ, Чӑваш Эптекелӗ).

69. Шандимирова Надежда Вячеславовна (Муркаш, Юнкӑ).

2002, нарӑс, 5

70. Мурзин Олег Витальевич (Тутарстан, Хусанкай ялӗ)

71. Яргунина Лю6овь Федоровна (Тутарстан, Элкей районӗ, Чӑваш Пӑрнайӗ).

72. Казанков Иван Иванович (Тутарстан, Хусанкай ялӗ).

73. Голубева Мария Сергеевна (Вӑрмар).

74. Михайлов Илья Михайлович (Ҫӗрпӳ).

75. Вашуркина Галина Петровна (Етӗрне районӗ, Пушкӑрт ялӗ).

76. Чернов Валерий Николаевич (Тутарстан, Ҫӗпрел районӗ, Аслӑ Аксу).

2002, утӑ, 10

77. Ефимова Антонина Захаровна (Шупашкар районӗ).

79. Суркова Зоя Михайловна (Шупашкар районӗ, Ҫӗньял Покровски).

80. Соловьева Галина Семеновна (Шупашкар районӗ, Ишек музейӗ).

81. Миронов Александр Николаевич (Шупашкар районӗ, Ишек музейӗ)

82. Нюркина Лидия Павловна (Чӗмпӗр).

83. Константинов Фаддей Константинович (Шупашкар районӗ, Ишек ялӗ).

84 Ронанова Роза Петровна (Шупашкар районӗ, Кӳкеҫ).

85. Хованский Анатолий Ильич (Вӑрмар).

86. Пряников Петр Ефремович (Вӑрмар).

87. Кузьмина Марина Григорьевна (Тутарстан, Ленинту районӗ, Шешкел).

88. Петров Аркадий Васильевич (Вӑрмар).

89. Матвеев Нихолаи Матвеевич (Красноармейски районӗ).

90. Дубров Гурий Егорович (Красноармейски районӗ).

91. Петров Нихолай Петрович (Красноармейски районӗ).

92. Тельцов Николай Петровкч (Патӑрьел раионӗ).

93. Ильин Иван Николаевич (Патӑрьел районӗ, Сӑкӑт).

94 Ветлова Тамара Даниловна (Куславкка районӗ, Тӗрлемес).

95. Зайцев Леонид Егорович (Самара, Чаллӑпуҫ районӗ, Лашман).

96. Ратаева Нина Васильевна (Чӗмпӗр).

97. Кузьмин Владимир Ильич (Тӗмен облаҫӗ, Ярково районӗ, Дубровное).

98. Васильев Варсонофии Дмитриевич (Тӗмен, Анат Тавда районӗ, Канаш).

99. Павлов Владимир Александрович (Тӗмен облаҫӗ, Анат Тавда ялӗ).

100. Тельцова Нина Михайловна (Тӗмен, Горьковка, музей директорӗ).

101. Павлова Галина Лукинична (Тӗмен, Анат Тавда районӗ, Пӗчӗх Хутӑр).

102. Алимлиева Елена Борисовна (Тӗмен, Анат Тавда районӗ, Велхжанри шкул музейӗн йӗркелӳҫи).

103. Евдокямова Анна Спиридоновна (Тӗмен, Багай районӗ, Степановка).

104 Иванов Иван Константинович (Вӑрнар районе, Ҫӗрпел).

105. Угахина Лндия Гриторьевна (Тутарстан, Чистай районӗ, Чӑваш Майни).

106. Марков Василий Иванович ( Вӑрнар-Шупашкар).

107. Жирнов Петр Владимирович (Самара, Чаллӑпуҫ районӗ, Тилечер).

108. Кириллов Анатолии Гркгорьевич (Латарьел, Тикеш).

109. Федотова Людмила Аркадьевна (Шупашкар, 60-мӗш вӑтам шкулти музей йӗркелӳҫи).

110. Леонтьева Зоя Ивановна (Элӗк, Вырӑс Сурӑм шкулӗнчи музей йӗркелӳҫи).

111. Моисеев Анатолий Филиппович (Самара, Чаллӑпуҫ районӗ, Тилечерти музей никӗслевҫи).

112. Адер Николай Михайлович (Шупашкар, пайтаҫӑ).

113. Максимов (Пукаш) Анатолий Владимирович (Сӗнтӗрвӑрри-Шупашкар).

114. Верендеева Тамара Кронидовпа (Шупашкар районӗ, Ҫӗньял-Пукра).

115. Назарова Алевтина Алексеевна(Татарстан, Анат-Кама, педагот).

116. Васильев Геннадий Леонидович (Шупашкар районӗ, Янаш, педагог).

117. Прокопьев (Шевгень) Григорий Гурьевич (Канаш районӗ, педагог).

118. Ярославская Лидия Федоровиа (Чӗмпӗр, Чирикеево, педагог).

119. Кондратьев Геннадий Иванович (Чӗмпӗр, Инза, вӑрманҫӑ).

120. Демидова Галина Владимировна (Тутарстан, Павла, педагог).

121. Гармошциков Александр Иванович (Шӑмӑршӑ районӗ, Пӑчӑрлӑ Пашьел, педагог).

122. Иванова Надежда Ивановна (Тӗмен, Чӑваш культурин центрӗ, чӑваш апачӗсен ӑсти).

123. Волгин Герман Данилович (Ҫӗнӗ Шупашкар, инженер).

124. Барыкина Римма Даниловна (Омск, Муромцево районӗ, Кондратьево, учительница).

125. Федоров Федор Федорович (Шупашкар, архивист).

126. Майорова Татьяна Михайловна (Муркаш, Шомик, шкул директорӗ).

127. Плотников Николай Алексеевич (Чулхула, программист-оператор)

128. Чжар Кен (Китай, историк)

129. Никифоров Геронтий Лукиянович (Шупашкар, Г.С. Лебедев ячӗллӗ лицей).

130. Логинов Никита Владимирович (Пушкӑртстан, Салават)

131. Новикова Любовь Михайловна (Самара, Чаллӑпуҫ, Лашман).

132. Антонов Алексей Федорович (Тутарстан, Теччӗ районӗ, Юкьел).

133. Мочалова Галина Петровна (Шупашкар районӗ, Пархикасси).

134. Митрошкина Елена Владимировна (Тутарстан, Ҫӗпрел, Паснапуҫ).

135. Осипова Алина Петровна (Тутарстан, Ҫӗпрел, Паснапуҫ).

136. Ершов Владимир Иванович (Патӑръел районӗ, Ҫӗн Атӑк).

137. Алмантай Владимир Николаевич (Шупашкар).

138. Сафонова (Шенерби) Ольга Васильевна (Сӗнтӗрвӑрри, Шӗнерпуҫ).

139. Кузьмин Владимир Прокопьевич (Шупашкар, ҫыравҫӑ).

140. Русаков Михаил Семенович (Пушкӑртстан, Хветӗркке районӗ, Ашкатар).

141. Белов Владимир Федорович (Самар, Клевлӗ, Хурашыв).

142. Драгунов Александр Николаевич (Шӑмӑршӑ районӗ, Асанкасси).

143. Александрова Галина Михайловна (Шупашкар районӗ, Анат-Кенер).

144. Зотова Галина Вячеславовна (Хӗрлӗ Чутай, Штанаш).

145. Раевская Ирина Валентиновна (Муркаш, Шетмӗпуҫ).

146. Уваров Василий Ефимович (Пушкӑртстан, Ямансас).

147. Улендеев Борис Александрович (Чӗмпӗр хули).

148. Ушакова Ольга Григорьевна (Тӑвай, Амалӑх).

149. Коротков Юрий Терентьевич (Сӗнтӗрвӑрри, Пӗчченхир ялӗ).

150. Никифоров Влас Яковлевич (Элӗк, Йӑлаш ялӗ).

151. Стеклов Александр Иванович (Канаш, Ямаш-Чарпуҫ).

152. Михайлов Иван Никонорович (Каҫал, Хирти Сӗнтӗр).

153. Афанасьев Евгений Ильич (ТР, Пӑва хутлӑхӗ, Тӑхӑрьял Музейӗ).

2012 ҫул

154. Михайлов Андрей Юлианович (Тутарстан, Аксу).

155. Ильина Юлия Пантелеймоновна (Шупашкар районӗ, Юртукасси).

156. Щербаков Михаил Геннадьевич (Пенза облаҫӗ, Неверкке районӗ, Пикмӑрсель ялӗ).

157. Архипкин Валентин Архипович (Пенза облаҫӗ, Неверкке районӗ, Кив Энтриель ялӗ).

158. Фомин Сергей Константинович (Пенза облаҫӗ, Итӗм Кура).

159. Андюков Василий Иванович (Сарӑту облаҫӗ, Калмантай).

160. Никитина Роза Николаевна (Пушкӑрт Республики, Пелепей районӗ, Кив Семенкке).

161. Пилюкова Татьяна Николаевна (Пушкӑрт Республики, Хветӗркке районӗ, Теней музейӗ).

2013 ҫул.

162. Горшков Владимир Иванович (Елчӗк районӗ, Ҫӗнӗ Пӑва).

2014 ҫул.

163. Петров-Утриван Сергей Александрович (Шупашкар хули).

164. Ерлыгин Альберт Васильевич (Шупашкар хули).

165. Ефимов Олег Брониславович (Шупашкар районӗ, Анат-Кӗнер ялӗ).

166. Фомиряков Николай Андреевич (Шупашкар районӗ, Чаканар).

167. Вернов Владимир Кириллович (Шупашкар районӗ, Пӗчӗк Сӗнтӗр).

168. Сорокин Виктор Сергевич  (Шупашкар, 59-мӗш №-лӗ шкул)

169. Салмин Александр Николаевич (Патӑрьел районӗ, Кив Ахпӳрт).

2015 ҫул

170. Сорокин Сергей Лазаревич (Шупашкар районӗ, Атӑлъял).

171. Панина-Павлова Лидия Михайловна (Ҫӗрпӳ районӗ, Ӗмпӗрт Туҫа).

172. Якушкина Татьяна Леонидовна (Тутар Республики, Нурлат районӗ, Егоркино).

173. Прохоров Михаил Прохорович (Красноармейски районӗ).

2016 ҫул

174. Иванов Виктор  Евгеньевич (Етӗрне хули )

175. Егоров  Владимир Степанович (Элӗк районӗ)

176. Базанова Нина Ивановна (Ҫӗмӗрле хули)

177. Сидоров Вячеслав Гаврилович (Тӑвай)

178. Бадина Марина Наимовна (Ҫӗмӗрле хули)

179. Филиппова Галина Никоновна (Ҫӗрпӳ хули).

180. Гурьева Светлана Аверкиевна (Красноармейски районӗ)

181. Степанова Августина Владимировна (Шупашкар хули)

182. Захаров Юрий Борисович (Улатӑр хули)

183. Нестеров Федор Михайлович (Улатӑр хули)

184. Скрипин Михаил Сергеевич (Улатӑр хули)

185. Макеев Александр Анатольевич (Улатӑр хули)

186. Степанова Роза Васильевна (Шупашкар хули)

187. Яникова Лина Ивановна (Шупашкар хули)

188. Илларинова Людмила Петровна (Шупашкар хули)

189. Шибалова Надежда Васильевна (Йӗпреҫ районӗ)

190. Семенова Елена Васильевна (Йӗпреҫ районӗ)

191. Васильева Нарспи Корниловна (Йӗпреҫ районӗ)

192. Ефимов Алексей Никифорович (Тӑвай районӗ)

193. Медведев Лев Васильевич (Хӗрлӗ Чутай районӗ)