Чăваш таврапӗлӳҫисен пӗрлӗхӗ

Союз чувашских краеведов

Чăвашла Русский

Таврапӗлӳ вӑл...

«Таврапӗлӳ «автортан пулса кайман» тавралӑха историлӗх витӗмне парать, унӑн аваллӑхӗнче, вӑл ытлашши ватӑ пулмасан та, мӗн те пулин ҫӗнни, пахи тупса палӑртать».


«Таврапӗлӳ ҫын таврашӗнчи ӑс-хакӑла ӳстерет, унсӑрӑн этем мӗншӗн пурӑнмаллине ӑнланаймасть».

Дмитри Лихачёв академик

Чӑваш таврапӗлӳҫисен пӗрлӗхӗн канашӗ

(26.03.2016)

Председатель

Сорокин Сергей Лазаревич

Председатель ҫумӗсем

Соловьева Галина Павловна

(Чӑваш Республикин Наци библиотеки)

 

 

 

 

 

 

 

 

Бахмисов Эдуард Константинович

("Чӑваш ялӗ" комитет)

 

 

 

 

 

 

 

Исполком

  • Ушаков Эдуард Сергеевич, историк-таврапӗлӳҫӗ
  • Ефремов Алексей Николаевич (Чăваш Республикинчи кинематографистсен пĕрлешĕвĕ)
  • Алмантай Владимир Николаевич ("Сувар" фонд)
  • Дашкова Нина Витальевна (Шупашкарти 53-мӗш шкул)
  • Степанова Надежда Геннадьевна ( Шупашкарти 53-мӗш шкул)
  • Лукина Зоя Нестеровна (Шупашкарти 36-мӗш шкул)
  • Александрова Светлана Геннадьевна ("Эткер" центр)
  • Краснова Ирина Германовна ("Юнитекс" центр)

Секретариат

  • Тимофеева Ольга Николаевна (Чӑваш Республикин Наци библиотеки)
  • Степанова Роза Васильевна (Чӑваш Республикин Наци библиотеки)
  • Яникова Лина Ивановна (Чӑваш наци музейӗ)

Президиум пайташӗсем

      Станьял Виталий Петрович

       (Чӑваш таврапӗлӳҫисен пӗрлӗхӗн Хисеплӗ Председателӗ)

        

  • Бойков Алексей Осипович (Ваттисен Мӑн Канашӗ)
  • Михайлов Евгений Петрович (ЧПГӐИ, археолог)
  • Федотова Людмила Аркадьевна (Шупашкарти 60-мӗш вӑтам пӗлӳ паракан шкул) 

Таврапӗлӳҫӗсен районсенчи ертӳҫисем

Кураторсене ҫурмахулӑм шрифтпа палӑртнӑ

Улатӑр районӗГоловченко Николай Петрович (Ӳнер музейӗн директорӗ);

Летуновский В.И.;

Захаров Ю.Б.;

Скрипин М.С.;

Макеев А.А.;

Ильинова А.А. (Мускав хули)

Нестеров Ф.М.;

Пиняев А.А.;

Кочетков В.Д. (Владимир хули)

Элӗк районӗСавельев Геннадий Александрович (Ямаш)

Терентьев Гурий Константинович (Литература музейӗн директорӗ)

Леонтьева Зоя Михайловна

Патӑрьел районӗ-  Ларионов Николай Дмитриевич (Патӑрьел-Сӑкӑт)

Коннов Дмитрий Николаевич (Патӑрьел)

Вӑрнар районӗ  - Шарипова Елена Ивановна (музей директорӗ)

Иванова Римма Германовна (Малти Ишек)

Яшнова  Алиса Вячеславовна (Нурӑс)

Кириллова Анастасия Михайловна (тӗп библиотека)

Кадыкова Любовь Григорьевна (тӗп библиотека)

Александровна Валентина Валерьяновна (секретарь, тӗп библиотека)

Йӗпреҫ районӗ Майоров Александр Геннадьевич (музей)

Акшарова Светлана Николаевна (секретарь, библиотека)

Шибалова Надежда Васильевна

Канаш - Данилова Маргарита Филимоновна (музей)

Максимова Надежда Константиновна (председатель ҫумӗ)

Федорова Вероника Валерьевна (секретарь)

Канаш районӗ – Прокопьев (Ильдер) Валериан Прокопьевич (Атнаши)

Бабанов Николай Михайлович

Зайцев Алексей Иванович

Каҫал районӗ Павлов Петр Васильевич

Зайцева Валентина Германовна

Куславкка районӗЛарионова Ираида Анатольевна

Андреев Михаил Александрович (Минкеш ялӗ)

Абуков Павел Михайлович (Аманик ялӗ)

Фомин  Владимир Николаевич (РФ тава тивӗҫлӗ тухтӑрӗ)

 Кудряшова- Ромашкина (Пилешкасси ялӗ)

 Матвеев Николай Борисович  (педагогика ветеранӗ)

Чернов Николай Иванович (Елчӗк шкулӗн директорӗ)

Садиков Гумар Нуруллович (Куславкка)

Красноармейски районӗ Константинов Владимир Захарович 

Викторова Татьяна Анатольевна (Яманак)

Хӗрлӗ Чутай районӗРоманов Валерий Константинович

Чемалинова Елена Ивановна (председатель ҫумӗ)

Чубайкина Елена Георгиевна (секретарь, библиотека)

Зотова Галина Вячеславовна  (Штанаш)

Сӗнтӗрвӑрри районӗ Кондратьева  Елена Григорьевна (библиотека)

Антонов Владимир Антонович (Шоршелы, музей)

Иванов Николай Иванович (журналист, Тинсарино)

Муркаш районӗ Филиппова Эмма Александровна

Егорова Надежда Изосимовна (председатель ҫумӗ)

Ермолаева  Татьяна Валентиновна (председатель ҫумӗ, музей)

Васильева Татьяна Александровна (секретарь)

Ҫӗнӗ Шупашкар–  Альтина Римма Семеновна 

Григорьева Инна Валериановна

Пӑрачкав районӗ –  Волков Алексей Федорович

Чекалина Людмила Александровна (председатель ҫумӗ)

Фадеева Альбина Викторовна (секретарь, музей)

Голев Валерий Владимирович (Пӑрачкав шкулӗ)

Соловьев Геннадий Степанович

Лоскутов Николай Васильевич

Марданова Светлана Николаевна

Масеева Юлия Алексеевна (библиотека)

Вӑрмар районӗ Эверсков Геннадий Германович

Цыфаркин Василий Егорович (председатель ҫумӗ)

Романова Светлана Васильевна (секретарь)

Зайцев Яков Николаевич

Ҫӗрпӳ районӗ - Ильин Александр Моисеевич

Филимонов Николай Петрович (председатель ҫумӗ)

Панин-Павлов Аверкий Николаевич

Максимова Наталья Петровна (библиотека)

Федорова Елена Станиславовна (музей)

Ҫӗмӗрле районӗУлисов Владимир Николаевич

Базанова Нина Ивановна (председатель ҫумӗ)

Пояндаев Анатолий  Никонорович

Ҫӗмӗрле хули - Кондратьев Николай Осипович

Шӑмӑршӑ районӗ –  Владимирова Людмила Николаевна (Тӗп библиотека)

Шупашкар районӗ – Афанасьева Ирина Николаевна ( Сятра-Лапсары)

Удалова Ирина Витальевна (Бичурин музейӗ )

Иванова Светлана Владимировна (библиотека)

Прохорова Екатерина Валерьевна (Ҫӗктер)  

Христофорова  Елена Валентиновна    

Алексеев Алексей Леонидович (Мӑн Мамӑш)

Шупашкар хули –  Лукина Зоя Нестеровна

Антонова Ирина Анатольевна (Шупашкарти 59-мӗш шкул)

Краснова Альбина Леонидовна (Шупашкарти 59-мӗш шкул)

Афанасьева Галина Александровна (Шупашкарти 47-мӗш шкул)

Епишева Наталия Владимировна (Шупашкарти 11-мӗш шкул)

Николаева Галина Николаевна (Шупашкарти 56-мӗш шкул)

Петрова Валентина Николаевна (Шупашкарти 23-мӗш шкул)

Польдяева Дженни Михайловна (Шупашкарти 45-мӗш шкул)

Прокопьева Римма  Поликарповна (журнал «Народная школа»)

Тимофеева  Альбина Михайловна (Шупашкарти 28-мӗш шкул)

Елчӗк районӗ Малышкин Николай Федорович

Вастулова Валентина Григорьевна (музей)

Смирнов Александр Петрович

Етӗрне районӗ –  Долгова Нина Арсентьевна (Тӗп библиотека)

Архипова Галина Сергеевна (председатель ҫумӗ)

Тӑвай районӗ Александров Василий Анатольевич

Сергеева Светлана Архиповна

Данилова Людмила Николаевна

Ушаков Эдуард Сергеевич

Чӑвашсем пурӑнакан Раҫҫӗйри ытти регионсем тӑрӑх

Пушкӑрт Ресупблики

Тарасов  Иван  Григорьевич  (Ӗпхӳ)

Петров Игорь Георгиевич (Ӗпхӳ) 

Михайлов Юрий Николаевич  (Белебей, «Урал сасси» хаҫатӑн тӗп редакторӗ)

Пилюкова  Татьяна Николаевна (Теняево Федоровски районӗ(

Дмитриев Геннадий Васильвич (Стерлитамак)    

Ласточкина Клавдия Константиновна (Бижбуляк)

Мускав хули - Мульдияров Петр Ярушкович

Пенза облаҫӗ –Щербаков Михаил Геннадьевич, Неверкино

Самар облаҫӗСтепанов  Анатолий Федорович (Самар хули)

Новикова Любовь Михайловна (Челно-Вершины)             

Максимова Любовь Владимировна, Туслӑх ҫурчӗн методисчӗ

Анисимов Михаил Алексеевич, юрӑҫ

Питӗр хули – Золотов Виталий Арсентьевич

Тутар Республики -   Малышев Константин Анатольевич (Хусан, «Сувар» хаҫат редакторӗ)

Ендиряков Геннадий Михайлович (Якушкино, Нурлаты)

Козлов Виталий Николаевич (Бавлы),

Вериялов Владимир Григорьевич (Тетюши)

Симаков Виктор Егорович (Ст Мокшино, Аксубаево)

Савастьянова Людмила Ухтияровна (Ст Суркино, Альметьевск)

Тӗмен облаҫӗ  –  Дмитриева Ольга Олеговна

Тимофеев Владислав Петрович

Чӗмпӗр облаҫӗКазаков Николай Александрович